مشهد، چهار راه لشگر، جنب فروشگاه جانبو، کلینیک دیابت پارسیان طبقه۲ ( خانه زخم )

شماره تماس : ۰۹۱۵۹۳۷۱۰۷۵

عفونت زخم، درمان زخم عفونی و پانسمان

تشخیص عفونت زخم

رزرو نوبت

 درمان انواع زخم توسط برترین کارشناسان زخم مشهد

زخم ها معمولاً به دلایل گوناگونی از جمله آسیب فیزیکی، حادثه یا سوانح ایجاد می ‌شوند. در صورت عدم مراقبت صحیح از زخم، امکان نفوذ میکروب ‌ها و باکتری‌ ها به داخل آن وجود دارد که منجر به عوارضی همچون درد، تورم و قرمزی می ‌شود. زمانی که زخم به عفونت مبتلا شود، درمان آن سخت ‌تر و طولانی ‌تر خواهد بود؛ زیرا سیستم ایمنی بدن ضعیف شده و بافت اطراف محل عفونی دچار التهاب و آسیب می ‌شود. در مواردی که عفونت زخم سطحی باشد، رعایت اصول بهداشتی توسط خود بیمار می ‌تواند به بهبود زخم منجر شود. اما در صورت پیشرفت عفونت و عدم اقدام به موقع برای درمان اصولی، استفاده از روش‌ های پزشکی ضروری خواهد بود.

عفونت زخم چیست؟

عفونت زخم شرایطی است که در آن، زخم تحت حمله میکروارگانیسم‌ های بیماری ‌زا قرار می ‌گیرد. این میکروارگانیسم‌ ها می ‌توانند قارچ‌ ها، ویروس‌ ها، انگل ‌ها و باکتری ‌ها باشند. هنگامی که این ارگانیسم‌ ها در محل زخم شروع به رشد می ‌کنند، به بافت ‌های زنده اطراف هجوم می ‌برند و باعث گسترش سطح زخم، التهاب، تب، ترشح چرک و طولانی ‌تر شدن درمان می ‌شوند.

علت عفونت زخم

علت عفونت زخم

زخم عفونت کرده مشکلی شایع و جدی است که می ‌تواند منجر به تأخیر در بهبودی و حتی عوارض خطرناک شود. عوامل مختلفی می ‌توانند در ایجاد آن نقش داشته باشند:

 • ورود میکروب‌ ها به زخم باز: زخم‌ ها محیط بسیار مناسبی برای رشد و تکثیر باکتری ‌ها هستند. تماس زخم با سطوح آلوده یا مواد کثیف می ‌تواند این میکروب‌ ها را به داخل زخم وارد کند.
 • نقص سیستم ایمنی: بیماران مبتلا به شرایطی مانند دیابت، سرطان یا افرادی که داروهای سرکوب ‌کننده ایمنی مصرف می ‌کنند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به عفونت زخم قرار دارند. ضعف گردش خون نیز می‌ تواند باعث تسریع عفونت شود.
 • آسیب ‌های موضعی: این آسیب ها باعث وجود بافت مرده در زخم می شوند که ترشحات زیاد زخم و عدم تمیز کردن مناسب آن، احتمال عفونت را افزایش می ‌دهد.

برای درمان انواع زخم در مشهد همین حالا با کارشناسان ما تماس بگیرید.

علائم عفونت زخم

علائم زخم عفونی شامل موارد زیر است:

 • افزایش قرمزی در اطراف زخم
 • گرمی و تورم زخم
 • افزایش ترشحات و چرک از زخم
 • بوی نامطبوع از زخم
 • افزایش درد
 • تب و لرز
 • ایجاد بافت مرده قهوه ای یا سیاه در ناحیه زخم

تشخیص عفونت زخم

تشخیص عفونت زخم

در صورتی که علائم عفونت به وضوح مشهود نباشند، پزشک با انجام معاینات بالینی اولیه بر روی زخم بیمار از روش های آزمایشگاهی زیر برای تشخیص دقیق عامل عفونی استفاده خواهد کرد:

 • کشت قارچی از نمونه زخم
 • کشت باکتریایی از نمونه زخم
 • کشت خون
 • انجام آزمایش حساسیت ضد میکروبی
 • و …

کارشناسان در کلینیک خانه زخم، درمان زخم دیابت در مشهد را انجام می دهند که در صورت وجود هر نوع عفونت نیز می توانند این نوع زخم ها را با استفاده از تخصص خود و بکارگیری فناوری های نوین درمان کنند.

برای درمان انواع زخم دیابت  و درمان زخم پای دیابتی در مشهد همین حالا با کارشناسان ما تماس بگیرید.

روش های درمان عفونت زخم

مراقبت از زخم عفونت کرده، احتمال آلودگی آن را به حداقل می‌ رساند و از گسترش عفونت جلوگیری می ‌کند. پزشک برای درمان زخم در ابتدا به پاکسازی ناحیه آسیب ‌دیده می ‌پردازد. سپس ، زخم باید به خوبی شسته و از آلودگی‌ ها پاک شده و با پوشش استریل خشک شود. استفاده از پانسمان‌ های ضد میکروبی برای جلوگیری از ورود باکتری ‌ها و تامین رطوبت زخم، در تسریع روند بهبودی مفید است. تجویز آنتی‌ بیوتیک‌ های خوراکی و وریدی توسط پزشک متخصص بر اساس نوع عفونت موجود ضروری است.

کلینیک‌ تخصصی خانه زخم ، با بهره‌ گیری از تجهیزات پیشرفته تشخیصی و درمانی، نقش حیاتی در درمان زخم‌ های عفونی ایفا می ‌کند. کارشناسان درمان زخم پای دیابتی مشهد در این مرکز با تحلیل دقیق نوع و میزان عفونت، برنامه ‌های درمانی شخصی ‌سازی شده را آغاز می ‌کنند که شامل مراقبت‌ های تخصصی، درمان‌ های نوین و استفاده از تکنولوژی ‌های پیشرفته است. همچنین پیگیری مستمر و نظارت دقیق بر روند بهبود زخم از دیگر ویژگی ‌های این کلینیک‌ است. اگر ساکن شهر مشهد هستید، با مراجعه به این کلینیک از خدمات آن بهره مند شوید، حتی می توانید خدمات درمان و پانسمان در منزل را نیز از این مجموعه دریافت کنید.

برای درمان انواع زخم در مشهد همین حالا با کارشناسان ما تماس بگیرید.

پانسمان عفونت زخم

پانسمان صحیح و مرتب زخم‌ عفونی بسیار مهم است. زخم باید قبل از پانسمان کاملاً تمیز و عاری از ترشحات و بافت مرده باشد. نوع پانسمان باید متناسب با وسعت، عمق و ترشحات زخم انتخاب شود. استفاده از پانسمان‌ های مدرن و آغشته به مواد ضدعفونی ‌کننده و التیام‌ بخش نیز بسیار موثر خواهد بود. پانسمان نباید فشاری به زخم وارد کرده یا جریان خون را مختل کند. استفاده از کرم‌ ها و پمادهای ضدعفونی ‌کننده، ضد التهاب و التیام‌ بخش ضروری است.

پانسمان عفونت زخم

Faq

 1. زخم عفونی را چگونه درمان کنیم؟

در صورت عفونت ملایم، می‌توان با شستشو، پانسمان زخم و در نهایت کمی استراحت زخم عفونی را درمان کرد. اما در صورت تشدید، باید آنتی‌ بیوتیک ‌های خوراکی یا موضعی اقدام کرد. اگر عفونت شدید باشد، نیاز به درمان ‌های تهاجمی ‌تر و مراجعه به پزشک است. ساکنین شهر مشهد می توانند به کارشناسان در کلینیک خانه زخم مراجعه کنند و از خدمات تخصصی این مجموعه بهر مند شوند.

 1. پانسمان زخم عفونی چند وقت یکبار باید تعویض کرد؟

میزان تعویض پانسمان زخم عفونی به وضعیت زخم و پانسمان بستگی دارد. در صورت ترشحات زیاد یا کثیف شدن پانسمان، باید آن را سریعاً تعویض کرد. در شرایط عادی، هر چند روز یک ‌بار تعویض پانسمان کافی است.

برای درمان انواع زخم در مشهد همین حالا با کارشناسان ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه زخم پارسیان