مشهد، چهار راه لشگر، جنب فروشگاه جانبو، کلینیک دیابت پارسیان طبقه۲ ( خانه زخم )

شماره تماس : ۰۹۱۵۹۳۷۱۰۷۵

عفونت زخم جراحی، درمان عفونت بعد از عمل جراحی

روش های درمان عفونت زخم جراحی

رزرو نوبت

 درمان انواع زخم توسط برترین کارشناسان زخم مشهد

عفونت زخم جراحی می‌ تواند مشکلات جدی ایجاد کند و روند بهبودی را به تأخیر بیندازد. این عفونت‌ ها معمولاً در 30 روز اول پس از جراحی رخ می ‌دهند. در صورت بروز این مشکل، پزشک با تخصص خود می ‌تواند از گسترش عفونت جلوگیری کند. در مواردی که عفونت پیشرفت کند، اقدامات فوری درمانی مانند دبریدمان و درمان آنتی ‌بیوتیکی نیز ضروری خواهد بود. بنابراین آگاهی از علائم و اقدام به موقع برای درمان نقش مهمی در کاهش عوارض و تسریع بهبودی دارد، در ادامه در مورد این موضوع بیشتر صحبت خواهیم کرد.

عفونت زخم جراحی چیست؟

عفونت بعد از عمل جراحی به معنی آلوده شدن زخم ‌هایی است که در جریان عمل جراحی ایجاد شده‌ اند. این زخم‌ ها معمولاً با بخیه بسته می‌ شوند، اما بعضی از آنها باید باز بمانند تا بهبود یابند. عفونت این زخم ‌ها می ‌تواند روند بهبودی را کند کرده و عوارض جدی ایجاد کند، پس رعایت بهداشت و توجه به توصیه ‌های پزشک در این مورد بسیار مهم است.

عفونت زخم جراحی چیست؟

علت عفونت زخم جراحی

عفونت محل جراحی می ‌تواند به دلایل مختلفی رخ دهد که برخی از آنها عبارتند از:

 • میکروب ‌های موجود طبیعی بر روی پوست که وارد زخم می‌ شوند
 • میکروب‌ های داخل بدن یا روی اندام جراحی شده
 • میکروب‌ های موجود در هوا
 • دست‌ های آلوده پرسنل درمانی
 • ابزار جراحی آلوده

برای درمان انواع زخم در مشهد همین حالا با کارشناسان ما تماس بگیرید.

برخی افراد در معرض خطر بیشتری برای عفونت زخم هستند:

 • دیابت کنترل نشده
 • مشکلات سیستم ایمنی
 • اضافه وزن یا چاقی
 • سیگار کشیدن
 • استفاده از کورتیکواستروئیدها
 • جراحی بیش از 2 ساعت

علائم عفونت زخم جراحی

نشانه‌های عفونت بعد از عمل جراحی متفاوت بوده و بسته به سیستم ایمنی و شدت عفونت متغیر است. علائم عفونت سیستمیک شامل احساس خستگی و کسالت ناگهانی، تب و لرز، کاهش اشتها و درد و سوزش ادرار است. علائم عفونت در محل برش نیز شامل گرما، تورم، قرمزی، ترشح چرک بد بو و افزایش درد است. این نشانه ‌ها می توانند به تنهایی یا به صورت ترکیبی بروز کنند که نیاز به توجه و پیگیری پزشکی دارند.

تشخیص عفونت زخم جراحی

پزشک برای تشخیص عفونت زخم جراحی در ابتدا معاینه بالینی انجام می ‌دهد. گاهی اوقات، کشت زخم برای شناسایی ارگانیسم‌ ها و داروهای حساس به آنها مورد نیاز است. اگر پزشک به عفونت عمیق مشکوک باشد، ممکن است سونوگرافی و تصویربرداری CT یا MRI برای بیمار درخواست دهد. ترکیب معاینه بالینی دقیق و انجام آزمایش‌ های تکمیلی مناسب، به پزشک کمک می ‌کند تا تشخیص دقیق و درمان مؤثر برای عفونت محل عمل جراحی ارائه دهد.

روش های درمان عفونت زخم جراحی

روش های درمان عفونت زخم جراحی

برای درمان عفونت زخم محل جراحی، نیاز است که درمانی متناسب با آن به کار گرفته شود. چرا که طیف میکروب های درگیر در عفونت ‌زخم‌ های جراحی، اغلب متفاوت است. بنابراین، شناسایی دقیق عامل عفونت و انتخاب درمان مناسب بر اساس آن، از اهمیت بالایی برخوردار است. اغلب دبریدمان اولین گزینه برای رفع عفونت است. گاهی اوقات برای درمان این زخم ها نیاز به جراحی و اقدامات اضافی می باشد. اگر ساکن شهر مشهد هستید، می توانید برای درمان زخم دیابت در مشهد به کلینیک خانه زخم مراجعه کنید، این مجموعه با کارشناسان متخصص خود، درمان های موثری جهت رفع کلیه زخم های عفونی ارائه می دهند. همچنین می توانید از خدمات درمان و پانسمان کلینیک خانه زخم در منزل نیز بهره مند شوید.

برای درمان انواع زخم در مشهد همین حالا با کارشناسان ما تماس بگیرید.

پانسمان عفونت زخم جراحی

مدرن‌ ترین پانسمان‌ های زخم، نه تنها مستقیماً بر روی محل آسیب قرار می ‌گیرند، بلکه برخلاف محصولات قدیمی ‌تر که پس از شستشو و تمیز کردن زخم سریعاً از بین می‌ روند، مدت طولانی ‌تری روی زخم باقی می ‌مانند تا زمینه‌ مناسبی برای بهبود زخم فراهم کنند. کاشناسان درمان زخم پای دیابتی مشهد معمولا با استفاده از این پانسمان ‌ها به درمان عفونت زخم جراحی می پردازند. چرا که بسیاری از این پانسمان ‌ها به ‌طور ویژه برای درمان زخم‌ های عفونی طراحی شده است.

روش های درمان عفونت زخم جراحی

Faq

 1. عدم درمان مناسب عفونت زخم جراحی چه عواقبی به همراه دارد؟

عدم درمان صحیح عفونت زخم جراحی علاوه بر افزایش هزینه‌ های درمانی، باعث صرف زمان و انرژی زیادی از بیمار و کادر پزشکی خواهد شد. به علاوه، این موضوع می‌ تواند به افزایش مقاومت آنتی‌ بیوتیکی در عفونت‌ های زخمی منجر شود، که خود مشکلات جدی در کنترل این عفونت ‌ها را به همراه خواهد داشت.

 1. درمان عفونت زخم جراحی چگونه درمان می شود؟

برای درمان عفونت زخم جراحی، اقداماتی مثل تمیز کردن و شستن مناسب زخم، استفاده از آنتی ‌بیوتیک ‌های مناسب بر اساس نتایج کشت میکروبی و مراقبت‌ های بهداشتی مناسب از زخم ضروری است. همچنین، می توانید با مراجعه به کلینیک خانه زخم در مشهد از خدمات این مجموعه جهت بهبود سریعتر عفونت زخم بهره ببرید.

برای درمان انواع زخم دیابت  و درمان زخم پای دیابتی در مشهد همین حالا با کارشناسان ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه زخم پارسیان