مشهد، چهار راه لشگر، جنب فروشگاه جانبو، کلینیک دیابت پارسیان طبقه۲ ( خانه زخم )

شماره تماس : ۰۹۱۵۹۳۷۱۰۷۵

پانسمان آلژینات چیست و چگونه در درمان زخم استفاده میشود

پانسمان آلژینات یکی از انواع پانسمان‌های مرطوب و پیشرفته به شمار می‌رود که از آلژینات جاذب و قابل تجزیه زیست تخریب پذیر تشکیل شده و از جلبک دریایی مشتق شده است. این نوع پانسمان نرم و منعطف، از آلژینات کلسیم تشکیل شده و با قدرت جذب بالا در درمان بسیاری از زخم‌ها موثر است. پانسمان آلژینات چیست؟ پانسمان آلژینات، نوعی پارچه سبک است که از جلبک دریایی ساخته می‌شود. این نوع پانسمان برای زخم‌هایی با ترشح متوسط تا شدید طراحی شده و قدرت جذب بالایی دارد. خاصیت هموستاتیک این پانسمان، باعث کاهش عفونت باکتری می‌شود. به علت غیر چسبنده بودن این پانسمان، به پانسمان ثانویه نیز نیاز است. هنگامی که از پانسمان آلژینات برای زخم‌هایی با ترشحات بالا استفاده می‌شود، یون‌های کلسیم که در پانسمان وجود دارند با یون‌های موجود در زخم تعامل کرده و باعث حل شدن مواد موجود در پانسمان می‌شوند.
پانسمان آلژینات

رزرو نوبت

 درمان انواع زخم توسط برترین کارشناسان زخم مشهد

پانسمان آلژینات چیست؟

پانسمان آلژینات، نوعی پارچه سبک است که از جلبک دریایی ساخته می‌شود. این نوع پانسمان برای زخم‌هایی با ترشح متوسط تا شدید طراحی شده و قدرت جذب بالایی دارد. خاصیت هموستاتیک این پانسمان، باعث کاهش عفونت باکتری می‌شود. به علت غیر چسبنده بودن این پانسمان، به پانسمان ثانویه نیز نیاز است. هنگامی که از پانسمان آلژینات برای زخم‌هایی با ترشحات بالا استفاده می‌شود، یون‌های کلسیم که در پانسمان وجود دارند با یون‌های موجود در زخم تعامل کرده و باعث حل شدن مواد موجود در پانسمان می‌شوند. این پانسمان به دو نوع ورقی و رولی تقسیم می‌شود. درمان زخم بستر در مشهد با این پانسمان امکان‌پذیر است. همچنین برای درمان زخم دیابتی در مشهد می‌توانید به خانه زخم پارسیان مراجعه کنید.پانسمان آلژینات یکی از انواع پانسمان‌های مرطوب و پیشرفته به شمار می‌رود که از آلژینات جاذب و قابل تجزیه زیست تخریب پذیر تشکیل شده و از جلبک دریایی مشتق شده است. این نوع پانسمان نرم و منعطف، از آلژینات کلسیم تشکیل شده و با قدرت جذب بالا در درمان بسیاری از زخم‌ها موثر است

ترکیبات پانسمان آلژینات

پانسمان می‌تواند حدود 15 تا 20 برابر وزن خود، ترشحات را جذب کند. این پانسمان در اشکال ورقه‌های کاغذی شکل، طناب و روبان مانند تولید می‌شوند. پانسمان‌های روبان مانند و طنابی برای بستن زخم‌های عمیق و حفره‌ای کاربرد دارند و استفاده از  پانسمان‌های ورقه‌ای برای زخم‌های سطحی است. برخی از پانسمان‌ها به دلیل چسبنده بودن، به یک پانسمان ثانویه برای نگه داشتن آلژینات نیاز دارند. در برخی از محصولات از آلژینات سدیم برای تولید ژل بیشتر استفاده می‌شود.

انواع پانسمان

انواع پانسمان آلژینات شامل موارد زیر است:

پانسمان ورقی

از این پانسمان برای انواع زخم‌های حاد و مزمن، متوسط و شدید با خونریزی جزئی استفاده می‌شود. ترشحات زیاد باعث فراهم آوردن محیطی مرطوب شده که به بهبود زخم کمک می‌کند.

پانسمان  رولی

این پانسمان در زخم‌های عمیق و زهکشی‌ مناسب زخم بستر به کار می‌رود. پانسمان آلژینات رولی با جذب اگزودا باعث کاهش زمان بهبودی و دفعات تعویض پانسمان می‌شود. همچنین با نچسبیدن به زخم، باعث نداشتن درد هنگام تعویض می‌شوند.

مزایای پانسمان آلژینات

پانسمان آلژینات قدرت جذب بالایی دارد و از زخم در برابر عفونت باکتریایی محافظت می‌کند. این پانسمان با ایجاد محیط مرطوب باعث سرعت بخشیدن به بهبود زخم می‌گردد. همچنین افراد کمی به آلژینات حساسیت دارند. کاربرد این پانسمان به شرح زیر است:

 • درمان زخم بستر
 • درمان زخم دیابتی
 • درمان زخم‌های عمیق
 • درمان زخم جراحی
 • درمان زخم سوختگی
 • درمان زخم عفونی

موارد منع مصرف

پانسمان آلژینات برای درمان موارد زیر موثر نیست:

 • زخم‌هایی با خونریزی شدید
 • زخم‌های خشک یا زخم‌های با ترشح کم
 • سوختگی درجه سه
 • در مواردی که فرد به مواد تشکیل دهنده پانسمان، حساسیت داشته باشد.

چگونه از پانسمان آلژینات استفاده کنیم؟

برای استفاده از این پانسمان لازم است مراحل زیر را طی کنید:

 • ابتدا زخم را به وسیله سرم نمکی یا پد پاک کننده زخم تمیز کنید.
 • محل زخم با پد یا پانسمان استریل شده خشک شود.
 • پانسمان آلژینات را روی زخم قرار دهید.
 • لازم است هر روز پانسمان بررسی و در صورت وجود آلودگی تعویض شود.
 • هنگام تعویض پانسمان از سرم برای شست‌وشو استفاده نمایید.

با وجود اینکه خود شما می‌توانید از این نوع پانسمان استفاده کنید، اما بهتر است این کار را به دست کلینیک‌های معتبر بسپارید. زیرا ممکن است با استفاده نادرست از پانسمان باعث آسیب به زخم شوید. برای درمان زخم سوختگی در مشهد می‌توانید خانه زخم پارسیان را انتخاب کنید.

سخن آخر

پانسمان آلژینات جزو پانسمان نوین است که در درمان بسیاری از زخم‌ها کاربرد دارد. برای استفاده از این نوع پانسمان در مشهد می‌توانید به خانه زخم پارسیان مراجعه کرده و از خدمات این کلینیک بهره‌مند شوید. این کلینیک با کادر مجرب و استفاده از بهترین متد، خدمات ارزنده‌ای به مراجعان ارائه می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه زخم پارسیان